Jaro je tady (a co s tím)

Není pochyb o tom, že jaro je metaforou probouzení, nových začátků, zrození a kdovíčeho ještě. Pro mě ale příchod jara od jisté doby zůstává především metaforou příchodu jara. „Jaro je tady!“ křičí na mě každoročně všechny rozhlasové stanice, internetové magazíny, noviny a televizní kanály, abych se nemusel dívat z okna. Po zkušenostech z předchozích let je totiž jaro přesně to, co touhle roční dobou nikdo nečeká. Nástup jara je fenomén, který lze z hlediska mediální zajímavosti srovnat snad jedině s příchodem zimy, příchodem léta, příchodem podzimu, příchodem těch, co měli přijít, ale nepřišli, náletu masožravých kobylek a vyhlášení celostátních opatření.

Pro autory všech těch pořadů, textů a vstupů je faktem to, že na frázi „Jaro je tady“ mohou nabalit cokoli: text o rašících pupenech, o výtlucích na silnicích, o covidu-19 i o globálním oteplování. Případně mohou čtenářům poradit, co si s nenadálým jarem počít. Já jsem ty rady za vás všechny přečetl, takže vám teď mohu nabídnout výběr toho nejdůležitějšího, co musíte na jaře udělat.

Úklid zimního oblečení

Připravte se na teplejší počasí tím, že si uklidíte zimní oblečení („Kde se, ksakru, vzalo tolik zimního oblečení?“) a vyměníte ho za lehčí, vzdušnější oděvy pro jarní počasí („No to snad není možný, to zimní se mi sem nevejde, i když jsem to jarní vyndal!“). Pak se prohlédněte v zrcadle. Zjistíte, že ještě v září jste měli normální zadek, kdežto teď po zimě máte na jeho místě celou sedací soupravu. 

Samozřejmě: vánoční cukroví, home office a seriály na Netflixu z vás udělaly hroudu sádla. Teď, když vás jarní sluníčko láká ven, jen stěží najdete výmluvu, proč s tím něco neudělat. Popadněte proto jarní oblečení (které je vám malé), zabalte do něj zrcadlo a odneste to všechno k popelnici.

Kontakt s přírodou

Vyjděte si alespoň třikrát týdně na procházku do probouzející se přírody. Po smutných zimních dnech je to učiněný balzám na rozbolavělou duši. Včeličky na kytičkách vám udělají dobře (pokud nějakou nevdechnete). Nebojte se pravidelnou procházku naplánovat, zejména pokud na ni půjdete s malými dětmi. Pro lepší plánování vám nabízím následující tabulku orientační časové náročnosti příprav:

Vypravit se ven2 minuty
Vypravit se ven s dětmi28 minut
Vypravit se ven s dětmi v teplém oblečení47 minut
Vypravit se ven s dětmi v teplém oblečení a s respirátory65 minut
Vypravit se ven s dětmi v teplém oblečení, s respirátory a na koloběžkách15 let nepodmíněně

Pozn.: Vyrazíte-li na procházku s dětmi, počítejte s tím, že si z ní za jakýchkoli okolností přinesou domů špinavý klacek a budete to vy, kdo ho ponese.

Čištění studánky

Vyčistit studánku zní jako poetický a romantický způsob, jak strávit jarní neděli, být v kontaktu s přírodou a udělat něco užitečného. Já už ale jednu studánku čistil, takže vím, že to má i svá úskalí. Josefu Václavu Sládkovi k jeho studánce chodily laně pít, do té mé studánky chodily patrně kakat. Z ledově studené vody jsem tenkrát holýma rukama vytahal několik metráků pronikavě páchnoucího fekálního bahna. Ještě dlouhé dny poté se ode mě lidé odvraceli, protože jsem byl cítit studánkou. Pokud se rozhodnete čistit studánku, tak jedině bagrem. Nebo zkuste naučit laně, aby si ji vybagrovaly samy.

Hledání něhy a pochopení

Jaro je období, kdy člověk „cítí chvění na vnitřní straně duše“. Někdo tomu říká, že se mu „zapalují lýtka“, ovšem pokud si vzpomínám, lýtka byla to poslední, co se mi při těchhle příležitostech zapalovalo.

Ženy prý na jaře – víc než kdy jindy – hledají něhu a pochopení. Touží po někom, kdo by je měl rád takové, jaké jsou (= v zimním oblečení a se sedací soupravou). Naproti tomu muži hledají po dlouhé zimě sex (koneckonců není důvod, proč by se měli chovat jinak než po zbytek roku). Po dlouhé karanténě se teď možná zmateně ptáte: „A co to vůbec je, ten sex?“ Nezabíhejme do ublemcaných podrobností a omezme se na jednoduchou definici: Sex je fyzická aktivita, která ženy naplňuje a muže vyčerpává. Muži udělají prakticky cokoli, aby mohli mít sex. Například jsou kvůli němu ochotní předstírat libovolné množství něhy a pochopení. Naproti tomu ženy, aby získaly něhu a pochopení, jsou ochotny předstírat sex. Letos je ovšem obtížné sehnat někoho na něhu a pochopení. Zákaz setkávání nám zkomplikoval možnost se seznamovat, a tak si člověk často musí vystačit s tím, co má. Z čehož vyplývá, že leckterému z nás nezbývá než si užívat sexu v pohodlí domova i bez přítomnosti dalších osob. Já vím, není to nic moc, ale věřte mi, pořád je to lepší než čistit studánku.

Čtěte také

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *